Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Czwartek 26 kwietnia 2018 r.      
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - O Gniewkowie i okolicach
Marian Tepper
Piątek / 02-02-2018Marek Bilicki

Pan Marian Tepper – urodził się w 1911 roku w Gniewkowie. Był żołnierzem kampanii wrześniowej w jednostce 10 szwadronu pionierów przy 16 pułku ułanów w Bydgoszczy. Czas okupacji spędził początkowo w Gniewkowie, a następnie wywieziono go do Włoszczowej i Krakowa, gdzie pracował przy wydawnictwie książek. Po wyzwoleniu Pan Tepper powrócił do rodzinnego Gniewkowa. 
W latach 1948-1953 był instruktorem kultury fizycznej w Aleksandrowie Kujawskim. Dwa lata wcześniej w Gniewkowie założył sportowy klub „Budowlani” , gdzie początkowo funkcjonowała sekcja bokserska, a następnie sekcja tenisa stołowego i piłki nożnej. W klubie tym od samego początku pełnił funkcję Sekretarza. Corocznie organizował turniej tenisa stołowego o Puchar Kujaw , natomiast wraz z młodymi piłkarzami wywalczył wicemistrzostwo województwa i Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. W finale gniewkowska „UNIA” pokonała „Brdę” Bydgoszcz, zaś w półfinale zwyciężyła z  bydgoską „Zawiszą” (w składzie ze Zbigniewem Bońkiem).
Sukcesy gniewkowskich sportowców możliwe były dzięki rozwojowi bazy sportowej. To dzięki staraniom Pana Mariana Teppera  na boisku stanął pawilon z szatniami dla zawodników. Wyremontowano i zaadaptowano na potrzeby sali gimnastycznej budynek dawnej synagogi przy ul.Podgórnej w Gniewkowie.  Dom Pana Mariana Teppera był przez wiele lat „siedzibą klubu”, gdzie prano stroje sportowe i zajmowano się organizacją masowych imprez. 
Swoją postawą, oddaniem na rzecz sportu i  lokalnej społeczności Pan Tepper zapisał się w pamięci wielu mieszkańców, u których zyskał niekwestionowane uznanie.
Za życia był już wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”.  
Pośmiertnie, społeczeństwo Gniewkowa wyróżniło Pana Teppera w 2002 roku nadając jego imię stadionowi miejskiemu.

                                Z wnioskiem o nadanie pośmiertnie Panu Marianowi Tepperowi  tytułu  „Honorowy Obywatel Gminy Gniewkowo” w dniu 30 stycznia 2017r.  wystąpiła grupa mieszkańców Gniewkowa.
                                Komisja opiniująca ten wniosek uznała, że Pana Marian Tepper w pełni zasługuje na przyznanie tytułu. Jako wieloletni, społeczny działacz sportowy pracował z młodzieżą i dla młodzieży. Na stałe zapisał się na kartach historii miasta poprzez zasługi dla rozwoju miejscowego sportu. Tym samym zasługuje na to, by korzystając z zaszczytu wynikającego z tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Gniewkowo” – być wzorem i przykładem godnym naśladowania dla współczesnych działaczy.
W dniu 30 sierpnia 2017r. – działając m.in.  podstawie § 84 oraz  § 85 ust.3 statutu Gminy Gniewkowo- Rada Miejska podzieliła stanowisko Komisji i uchwałą Nr XLI/209/2017 przyznała Panu Marianowi Tepperowi ten zaszczytny tytuł.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 12031219 od 01 sierpnia 2007