Baner nagłówkowy
PL EN DE
 
Poniedziałek 21 maja 2018 r.      
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Burmistrz Gniewkowa
Adam Roszak składa serdeczne
życzenia dzisiejszym solenizantom
               
Portal - O Gniewkowie i okolicach
Informacje
Środa / 20-02-2013Marek Bilicki

GNIEWKOWO, jedno z najstarszych miast ziemi Kujawskiej. Niegdyś gród księcia Władysława Białego. Dziś rozwijające się miasto położone wśród lasów i kilku małych jezior między Inowrocławiem a Toruniem. Dzieje Gniewkowa obfitują w dramatyczne, ale i wzniosłe wydarzenia. Ślady po nich, do dziś żywe, można znaleźć w wielu publikacjach historycznych. Ciekawe fakty niosą również wykopaliska archeologiczne, które co pewien czas prowadzone są w naszym mieście. Położenie, układ urbanistyczny, zabytek klasy zerowej- Kościół św. Mikołaja i św. Konstancji oraz jezioro w Suchatówce są jedną z kart atutowych miejscowości. Funkcjonujące na terenie Gniewkowa urzędy i instytucje, banki, poczta, służba zdrowia, jednostki policji, straży pożarnej oraz sieć handlu i usług tworzą lokalne centrum dla okolicznych miejscowości. To właśnie tutaj sięgają rodzinne korzenie św. Królowej Jadwigi, która jest gniewkowianką po kądzieli. Stąd pochodził i tutaj władał pretendent do Korony Polskiej, ostatni z Piastów- Książe Władysław Biały. Tutaj w pobliskich lasach znajduje się obelisk ku czci pomordowanych podczas II Wojny Światowej oraz groby tysięcy zabitych przez zbrodniarzy hitlerowskich. Są to tylko niektóre bardzo ciekawe fakty, a jest ich znacznie więcej, o czym warto się przekonać przyjeżdżając do Gniewkowa.

Gmina Gniewkowo leży w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego  w powiecie inowrocławskim. Jest to gmina miejsko - wiejska o charakterze przemysłowo - rolnym. Sąsiaduje z pięcioma gminami. Są to Aleksandrów Kujawski, Dąbrowa Biskupia, Inowrocław, Rojewo i Wielka Nieszawka. Powierzchnia całkowita gminy wynosi 17.944 ha w tym 63% zajmują użytki rolne, natomiast 25% są to użytki leśne. Teren ten zamieszkiwany jest przez 14.897 osób. Obszar miasta obejmuje 913 ha i mieszka w nim 7.308 osób. Największe zakłady przemysłowe to: "Bonduelle" zajmujący się przetwórstwem warzywnym, Zakłady Przetwórstwa Cykorii "Cykoria" S.A. Wierzchosławice,  K.C.B. Interlight w Gniewkowie zajmujący się produkcją świec. Oprócz w/w zakładów działa już wiele mniejszych prywatnych firm.

W Gniewkowie działają dwa banki tj. Piastowski Bank Spółdzielczy Oddział Gniewkowo i Wielkopolski Bank Kredytowy.

Dysponujemy dobrze rozwiniętą siecią szkół podstawowych i gimnazjów. Szerzeniem kultury zajmuje się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Gniewkowie organizując stałe, coroczne imprezy kulturalne m.in.: Dni Księstwa Gniewkowskiego, Festyn Świętojański, Dożynki Gminne oraz prowadząc sekcje zainteresowań.

Posiadamy obiekty sportowe zlokalizowane na terenie sołectw oraz w Gniewkowie; Miejski Stadion w Parku Wolności, Boisko Orlik przy Szkole Podstawowej Nr 1, boisko do piłki nożnej przy Gimnazjum Nr 1 oraz boisko wielofunkcyjne przy ul. Piasta. Dodatkowo przy w/w szkołach znajdują się hale sportowe.

          Boisko Orlik przy Szkole Podstawowej Nr 1


          Boisko do piłki nożnej przy Gimnazjum Nr 1          Boisko wielofunkcyjne przy ul. Piasta          Hala sportowa przy Gimnazjum Nr 1


Infrastruktura turystyczna Gminy Gniewkowo jest również dobrze rozwinęta. Znajdują się:  Zajazd i motel "Harasówka"

Przez nasze miasto przechodzi piastowski szlak turystyczny żółty i czerwony. Na terenie gminy znajdują się obiekty zabytkowe: kościoły: kościół gotycki pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie (XIV w.), kościół p.w. św. Mateusza w Murzynnie, kościól św. Bartłomieja w Szadłowicach; pałace: pałac w Warzynie i Kawęczynie, pałac w Wierzchosławicach; dworki - dworek w Więcławicach; zbiorowe mogiły w lasach gniewkowskich, obelisk ku czci pomordowanych Polaków w l. 1939-41.


Kościół gotycki pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie          Kościól św. Bartłomieja w Szadłowicach

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Stronę odwiedziło osób: 12309236 od 01 sierpnia 2007