Hasło tegorocznego Festynu Ekologicznego „Gniewkowianom bliska ochrona środowiska”, było wyznacznikiem podjętych na imprezie plenerowej działań. Liczne atrakcje i piękna, letnia pogoda sprawiły, że tego dnia na gniewkowskim Rynku było kolorowo, gwarno i wesoło. Odwiedzili nas nie tylko mieszkańcy, ale też zaproszeni goście i wystawcy. O istocie dbania o środowisko mówił na wstępie Burmistrz Adam Straszyński, a następnie Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego „Gniewkowo” Paweł Krawański oraz Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu, Paweł Drzażdżewski. Gość specjalny Dominik Strzelec, znany z programu telewizji HGTV „Polowanie na ogrody”, opowiedział o kompostowaniu, kompostownikach i kwietnych łąkach. Jego wykłady cieszyły się sporym zainteresowaniem i dały mieszkańcom możliwość wykazania się swoją wiedzą w tematach poruszanych przez prelegenta. Przedstawiciele władz samorządowych, WFOŚiGW, ARiMR i PK „Gniewkowo” zasadzili przy Branżowej Szkole I Stopnia w Gniewkowie dąb szypułkowy oznaczony certyfikatem nr 1, wyhodowany z żołędzi najstarszego dębu „Cysters” rosnącego na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Rudach.
W trakcie imprezy, mieszkańcy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Gniewkowo, poznać sposoby praktycznego wykorzystania wody deszczowej, a także odpadów jako naturalnego nawozu do wykorzystania na działkach i w przydomowych ogrodach oraz metody prowadzące do ograniczenia wykorzystania tworzyw sztucznych w codziennym życiu. Niewątpliwą atrakcją były stoiska wystawiennicze, które w sobotni ranek ozdobiły gniewkowski Rynek. Swoje ekspozycje zaprezentowali liczni wystawcy: Nadleśnictwo Gniewkowo, Folwark Warzyn, PK „Gniewkowo”, Miejsko-Gminnej Biblioteki w Gniewkowie, LGD „Czarnoziem na Soli”, Gospodarstwa Szkółkarskiego „Zielony Raj”, WISCOP Fotowoltaika Gniewkowo, GUS-u z Bydgoszczy, WFOŚiGW w Toruniu, Pasieka Rodzinna Jacek i Tomasz Paul oraz PBS w Janikowie. Najmłodsi uczestnicy z entuzjazmem i nieskrywaną radością brali udział w warsztatach, grach i zabawach z animatorami, a dorośli próbowali swojego szczęścia w loterii fantowej, mierząc się z pytaniami z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Nie zabrakło też stoisk z pysznymi daniami, których zapach niósł się daleko poza Rynek. O podniebienia uczestników zadbały sołectwa: Chrząstowo, Kaczkowo, Zajezierze i Żyrosławice, a słodkie „co nieco” ufundowały lokalne piekarnie.
Festyn był okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów ekologicznych zorganizowanych w trzech kategoriach: „Najpiękniejszy zakątek kwiatowy w Gminie Gniewkowo”, „Eko – zwierzak” oraz „Pokaż jak segregujesz odpady”. Zwycięzcy otrzymali m.in. rowery, hulajnogi, słuchawki bezprzewodowe i vouchery na zakup roślin do ogrodów. Fundatorami nagród byli m.in.: ITI POLAND – Pan Krzysztof Goralewski, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „GESAL” – Pan Eugeniusz Skoczyński, Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie – Pani Anna Kaczmarek, APRIT Opakowania Pan Mateusz Paciorek. Rozdano też sadzonki drzew wszystkim tegorocznym uczestnikowm Akcji Sprzątania Świata.
Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy sprawili, że tegoroczny Festyn Ekologiczny mógł przybrać tak atrakcyjną dla mieszkańców formę. Dziękujemy wystawcom za przygotowanie ciekawych prezentacji, a przybyłym sołectwom za zaangażowanie, wkład pracy i włączenie się w gminne działania proekologiczne. Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za wspólną zabawę. Wasza obecność na sobotnim Festynie potwierdziła że „Gniewkowianom bliska ochrona środowiska”.
Festyn, zorganizowany przez Urząd Miejski w Gniewkowie, odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego, a dofinansowany był ze środków WFOŚiGW w Toruniu.
Do zobaczenia za rok.