Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy władzami PRL a opozycją solidarnościową przy okrągłym stole w czerwcu 1989 r. odbyły się w Polsce częściowo wolne wybory do sejmu oraz całkowicie wolne wybory do nowoutworzonego senatu. Były to pierwsze po wojnie wybory, w których opozycja mogła wystawić swoich kandydatów na posłów i senatorów.
W całej Polsce tysiące osób zaangażowało się w kampanię wyborczą, chcąc wesprzeć kandydatów opozycji. Tomasz Sarnecki, dwudziestotrzyletni wówczas student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie stworzył plakat, który miał zmobilizować elektorat „Solidarności” do oddania swoich głosów. Sarnecki szukał motywu, który będzie jednoznaczny i rozpoznawalny. Wybór padł na postać kultowego szeryfa z filmu „W samo południe” ― bohatera walczącego o wolność i sprawiedliwość, w którego rolę wcielił się Gary Cooper.
Po latach plakat ten stał się symbolem wyborów czerwcowych i najbardziej rozpoznawalną pracą powstałą na potrzeby Komitetu Wyborczego „Solidarność”.
W tym roku, z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, plakat ten prezentowany jest w wielu mediach, gdyż 4 czerwca o godzinie 12.00 w wielu miastach Polski rozpoczną się uroczystości związane z tym jubileuszem.
I my bądźmy razem 4 czerwca o 12.00 na gniewkowskim Rynku!