Rocznica wyzwolenia Gniewkowa to ważna data dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Trzeba o niej pamiętać i przekazywać wiedzę na ten temat młodemu pokoleniu. Na niecodzienną lekcję historii zaprosili społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie .Uczniowie Przypomnieli trudne czasy zaborów oraz okres I wojny światowej. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku wcale nie oznaczało wolności dla mieszkańców Gniewkowa. Musieli oni na nią czekać aż do 17 stycznia 1920 roku.
Niestety wolnością cieszyli się niecałe 20 lat. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował wszystkie plany i marzenia Polaków.
Ponura noc okupacji rozpoczęła się dla Gniewkowa 2 września 1939 roku. Niemcy rozpętali terror wobec ludności polskiej.
W lasach koło Zajezierza, niedaleko Gniewkowa, Niemcy zamordowali około 4 tysięcy Polaków. Gniewkowianie byli wysiedlani, wywożeni na roboty przymusowe do Niemiec, mordowani w obozach i więzieniach.
Aż wreszcie nadszedł rok wyzwolenia, rok 1945. Mieszkańcy Gniewkowa odetchnęli wolnością 21 stycznia 1945 roku. Należy jednak pamiętać, że wyzwolenie miasta przez Ludowe Wojsko Polskie i Armię Czerwoną nie oznaczało pełnej wolności. Dla całego naszego kraju rozpoczęła się ponura komunistyczna rzeczywistość, trwająca nieprzerwanie do 1989 roku, kiedy to przeprowadzono częściowo wolne wybory parlamentarne, pierwsze po II wojnie światowej.
Te dwie daty: 17 stycznia 1920 roku i 21 stycznia 1945 roku każdy mieszkaniec Gniewkowa powinien znać. Są w naszym mieście dwie ulice, które upamiętniają te wydarzenia.
Uczniowie na akademii nie tylko przybliżyli społeczności szkolnej rys historyczny związany z wyzwoleniem Gniewkowa, ale w bardzo ciekawy sposób, w formie scenek teatralnych, przedstawili emocje i przeżycia, które towarzyszyły wtedy ludziom. Na zakończenie uczennica klasy III b Natalia Sender zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty pt. "Wolność".
To ważne dla naszego Miasta i jego mieszkańców wydarzenie przybliżyli społeczności szkolnej uczniowie klasy 8b, 6c, i 3d, 5 g,6 a i 6 d pod kierunkiem p. Lidii Zimnej, p. Dariusza Wojciechowskiego i p. Janusza Bożko oraz D.Wieczorek , Anny Blank, Jolanty Rutkowskiej
Przekaz zawarty w uroczystości podsumowała Pani Dyrektor Dorota Gliwińska podkreślając okazywanie szacunku do wywalczonych wartości poprzez dbałość o mienie szkoły i miasta.
D.Wieczorek, L. Zimna