W marcu 2018 , w ramach programu Erasmus + , akcja KA2 : współpraca na rzecz innowacji I wymiany dobrych praktych został stworzony i zgłoszony projekt : Linguistic and Maths skills through music - a key to creativity of integrated European societies – Lingwistyczne i matematyczne umiejętności poprzez muzykę – kluczem do kreatywnych i zintegrowanych europejskich społeczeństw ( w skrócie LUCKY). Beneficjentami programu jest Gmina Gniewkowo i Szkoła Podstawowa Nr 1im. Wojska Polskiego w Gniewkowie. Koordynatorem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie przy współpracy z Burmistrzem Gniewkowa panem Adamem Roszakiem , która wraz z partnerami z Grecji, Hiszpanii i Turcji będzie realizowała założenia projektu na przełomie 24 miesięcy. Pierwsze spotkanie odbędzie się , zgodnie z założeniami projektu w październiku 2018 w naszej szkole przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gniewkowie. Inspiracją do napisania projektu był fakt powstania i funkcjonowania przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gniewkowie chóru nauczycielsko-pracowniczego „Przyjaźń”. Po kilku spotkaniach oraz występach w ramach lokalnych uroczystości zrodził się pomysł zrobienia czegoś innowacyjnego i stąd pomysł projektu międzynarodowego , który będzie wspierał rozwój dorosłych. Do głównych założeń projektu należą przede wszystkim:
1. Promowanie integracji społecznej, tolerancji oraz międzynarodowego zrozumienia.
2. Interdyscyplinarne i wieloprzestrzenne działania przez muzykę, matematykę i języki obce w odniesieniu do funkcjonowania Chóru „Przyjaźń” dla osób w wieku 18 – 60+, jako przykład nieformalnego kształcenia się dorosłych , którzy chcą walczyć ze społecznymi stereotypami, otworzyć się na rozwój innych kultur oraz prezentować nabyte umiejętności w ramach projektu lokalnie, regionalnie i międzynarodowo.
3. Zorganizowanie dla różnych grup docelowych warsztatów muzycznych z udziałem nauczycieli muzyki oraz zawodowych muzyków lokalnych oraz regionalnych; koncertów lokalnych, regionalnych i międzynarodowych; cyklicznych spotkań chóru w obrębie sfery muzycznej i językowej , na których będą odbywać się:
- Przygotowania do lokalnych występów
- Zajęcia z nauki tańca: tańce regionalne i etniczne, również podczas spotkań z partnerami projektu.
- Panele dyskusyjne oraz wymiana dobrych praktyk.
- Stworzenie wspólnych publikacji w ramach projektu
- Warsztaty „Spotkania z muzyką” , na których uczestnicy będą trenować słuch muzyczny, pamięć, dykcję i emisje głosu, odpowiedni sposób wykonania pieśni chóralnych.