W 14 miejscowościach regionu trwa budowa „Astro-baz” czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Obiekt w naszym mieście jest już praktycznie gotowy, w trakcie są zaawansowane prace wykończeniowe. Model obserwatorium można oglądać na ustawionej w Urzędzie Marszałkowskim ruchomej makiecie, która jest wierną kopią oryginału. Miniatura „Astro-bazy” jest podświetlana. Panel sterowania umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie włazu kopuły oraz obracanie platformy teleskopu.
Do Gimnazjum Nr 1 w Gniewkowie, przy którym powstaje obserwatorium, dotarły już elementy wyposażenia – automatyczny teleskop Meade LX 200 14”, teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.
Budynek „Astro-bazy” w Gniewkowie wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaje dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia jednej „Astro-bazy” to 299 tysięcy złotych.
„Astro-bazy” będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z „Astro-baz” będzie miała swoich opiekunów, którzy chętnie opowiedzą o pracy obiektu.
Informujemy, że wkrótce nastąpi uroczyste otwarcie obiektu. Będzie to wielkie wydarzenie nie tylko na skalę gminy, ale całego regionu, bowiem Gniewkowo będzie pierwszym miastem, w którym Astro-Baza zostanie otwarta.
(A.N.)